Inteligentný domov

Úspora energie so systémom domacej automatizácie LOXONE

08.12.2014

Dnes Vám predstavíme, ako je možné vďaka systému Loxone ušetriť finančné prostriedky na nevyužitej energii...

Existujú štyri "energetické prehrešky", ktoré vznikajú v našich domácnostiach a systém LOXONE ich vie eliminovať už v zárodku:

1. Zabudnuté zapnuté svetlo

Určite sa Vám už stalo, že Ste pri rannom zhone pri odchode do práce zabudli zapnuté svetlo napríklad v pivnici, v kúpelni alebo v garáži a všimli ste si to až po príchode z práce vo večerných hodinách...

Jednou z možnoti, ako viete tento "prehrešok" vo Vašej domácnosti odstrániť je:

- umiestnenie tlačidla - pomenujme ho "tlačidlo nikto nieje doma". Toto tlačidlo odporúčame umiestniť do chodby pri vstupných dverách. Po stlačení tlačidla sa automaticky vypnú všetky svetlá, upravia sa teploty v miestnostiach tak, aby neboli zbytočne vykurované miestnosti, v ktorých sa nikto nenachádza... Po príchode a následnom stlačení tlačidla sa všetko vráti do normálneho stavu.

To isté sa dá zrealizovať aj v nočnýc hodinách a to tlačidlo "na dobrú noc". Po stlačení tlačidla sa upraví intenzita (jas) osvetlenia tak, ab Ste trafili napr. na toaletu. V ďalšom kroku sa upravia teploty v miestnostiach tak aby boli príjemné na spánok a nebolo zbytočne teplo alebo naopak zima.

2. Vetranie 

Vetranie je veľmi dôležité a vďaka vetraniu si do domova vpustite čerstvý vzduch a tým vykonávate prevenciu proti vzniku pliesni. Vetranie sa radí do kategórie prehreškov z toho dôvodu, pretože po celú dobu vetrania máme zapnuté kúrenie a všetko teplo púšťame do vzduchu. Často sa stáva, že na otvorené okno zabudneme. So systémom Loxone a namontovánými okennými snímačmi sa nám to už nemôže stať.  Akonáhle je system loxone vo "vykurovacej" fáze a následne zaznamená otvorenie okna, automaticky vypne kúrenie v danej miestnosti. Systém je možné nastaviť aj tak, aby Vás po určitom čase upozornil na otvorené okno napríklad bliknutím svetiel v celej domácnosti, zvukovým signálom prípadne telefonátom zo systému loxone.

 

3. Spotrebiče zapnuté v "úspornom režime"

Opäť využijeme vyššie spomenuté "tlačitlo na dobrú noc".  Na toto tlačidlo vieme naprogramovať funkciu, ktorou po stlačení tlačidla automaticky vypne všetky spotrebiče, ktoré nepouživate. Taktiež je možné systém Loxone naprogramovať aj tak, aby všetky spotrebiče boli vypnuté napríklad v čase od 24:00 do 6:00.

 

4. Neefektívne vykurovanie miestnosti

 

Ďalším našim častým prehreškom je práve neefektívne kúrenie v miestnostiach. V niektorých miestnostiach máme zbytočne príliš teplo, v iných zase zimu.

Systém Loxone ponúka možnosť inteligentnej regulácie izbovej teploty. To znamená, že  domácnosť bude vykurovať iba vtedy ak to naozaj potrebujete.

 

 

Odstránením týchto prehreškov vieme ušetriť nemalé finančné prostriedky...